למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים
יהלום בחיתוך עגול
יהלום בחיתוך עגול

SOLITAIRES STANDARTS FOR

GEOMETRIC CHARACTERISTICS:


TYPE OF CUT: Brilliant

NUMBER OF FACETS: 57

TOTAL DEPTH: 58-62

TABLE SIZE: 54-62

ASPECT RATIO: 1

גודל יהלום
next prev
3.00 Carat 9.15 MM
2.75 Carat 8.85 MM
2.50 Carat 8.65 MM
2.25 Carat 8.35 MM
2.00 Carat 8.05 MM
1.75 Carat 7.75 MM
1.50 Carat 7.5 MM
1.25 Carat 6.95 MM
1.00 Carat 6.35 MM
0.90 Carat 6.15 MM
0.80 Carat 5.85 MM
0.70 Carat 5.65 MM
0.60 Carat 5.4 MM
0.50 Carat 5.1 MM
0.40 Carat 4.65 MM
0.35 Carat 4.35 MM
0.25 Carat 3.95 MM

עגול

חיתוך יהלום עגול הוא החיתוך המבוקש ביותר בעולם,בכל גודל,ניקיון צבע וגימור ,עבור טבעות אירוסין ,תכשיטי יוקרה ואספנים . אם נשים לב, למעשה צורת יהלום עגול מזכירה יותר  צורת חרוט,אך כאשר מדברים על חיתוך יהלום,תמיד מתכוונים לבסיס שלו.(בסיס החרוט=עגול) הסיבה לכך שיהלום עגול הוא מבוקש ביותר ,הוא האופן שבו הוא מחזיר אור; על מנת לאסוף כמה שיותר אור אנו צריכים צורה שמבחינה אופטית תהיה מושלמת. לכן, בטלסקופ לדוגמא ,משתמשים במראות עגולות  על מנת לאסוף כמה שיותר אור מהעצם אותו אנו מבקשים לראות. הסיבה היא שבעיגול יש מיקוד  טוב יותר משאר הצורות ,לכן,לדוגמא עדשות מיקרוסקופ וטלסקופ הן תמיד עגולות. בדומה ,גם עדשת זכוכית מגדלת,יכולה לרכז אור כך שאם מניחים אותה תחת השמש ,היא יכולה אפילו להצית אש. כך שמבחינה אופטית הצורה הרצויה ביותר על מנת למקד ולהחזיר אור היא עגולה. 

פאות יהלום עגול וליטושיו

כאמור, בסיס יהלום עגול הוא עגול ,אך הוא מרובה צלעות(פוליגוני). הליטושים נעשים  על מנת לשבור את האור וכך ליצור זוויות חדות בתוך היהלום;כאשר נוצר אפקט שבירת האור בזווית חדה ,האור מתפזר לארבע גווניו שהם אדום ירוק כחול וצהוב,כך שלמראה העין רואים צבעי קשת ונצנוצים.על מנת ליצור אפקט מקסימלי של החזר ושבירת אור ,מלטשים את היהלום ל57 פאות. תהלית הליטוש מתחלק לכמה חלקים: בחלק הראשון לוטשים 8 פאות שוות באזור הקרוי "למטה" או באנגלית "Pavillion" הוא האזור המחודד של היהלום. כלומר לוטשים ארבע קצוות בתצורה של פרמידה,ואח"כ מחלקים אותם ל-8.לאחר מכן מוסיפים לכל צלע עוד 2 ליטושים ,כך שבאזור הלמטה של יהלום יהיו 8+16 =24 . באזור  ההפוך הקרוי "למעלה" או "כתר",יש גם כן 8 זויוית בסיס +16 ליטושים, ובנוסף יש 8 ליטושי עזר נוספים הקרויים "כוכבים".כך שמסביב לאזור הכתר יש 32 ליטושים. ליטוש נוסף הקיים מעל הכתר ,והוא הליטוש הגדול ביותר ביהלום קרוי"לוח" או " Table" באנגלית. סיכום כל זווויות הליטוש  מתקבלים 57 ליטושים עבור יהלום עגול. 

יחס הזוויות והמידות

מידת זוויות הליטוש היא חשובה מאוד; אם נלטש זווית יהלום בזוויות שטוחה מידי או חדה מידי ,רמת החזר האור שלו תשתנה. יחד עם זאת ,ישנו תחום מסויים  של מספר מעלות בזוויות היהלום שכל עוד לא חורגים ממנו ,האור יחזור בצורה הנכונה,אך עבור הליטוש האידיאילי, יש זוויות קבועות מראש שאסור לסטות מהם ביותר מ 2-3% לכל כיוון. כמו כן יש חשיבות לגובה יהלום ולקוטר יהלום , ועלינו לשמור על יחס מסוים בין הגובה ובין הקוטר על מנת לקבל יהלום מלוטש בצורה אידיאלית. כאשר יהלום מגיע בצורתו הגולמית ,מלטשים אותו בזהירות על מנת שלאבד כמה שפחות ממשקלו, כך שלעיתים על מנת לשמור על משקל "מזייפים" את זוויות היהלום וחורגים מהמקובל. כך מתקבל יהלום במשקל מסויים אך למעשה קוטרו אינו תואם את המשקל. בחוסר התאמה שכזו ,למשל ,יהלום במשקל קראט, אמו להיות עם קוטר אידיאלי של 6.3-6.4 מ"מ, אם לאותו יהלום במשקל קראט יש קוטר של 6 מ"מ ,היהלום יראה כמו יהלום של 0.8-0.90 קראט,והחזר האור שלו יהיה חסר משמעותית(אפקט ה"בקבוק"). לכן ,רצוי תמיד ללטש את היהלום למידתו האידיאלית עד כמה שאפשר. לכן ,לעיתים ניתן לראות יהלום בתוך טבעת אירוסין ,שאומרים עליו שהוא במשקל קראט ,אך למראה העין הוא נראה קטן יותר. יהלום שכזה' גם לרוב יהיה זול יותר מיהלום בליטוש אידיאלי.

טבעות אירוסין ויהלום עגול

יהלום עגול הוא החיתוך הנפוץ והמבוקש ביותר עבור טבעות אירוסין. הסיבות לכך כאמור לעיל ,נעוצות ביכולתו להחזיר אור בצורה האופטימלית ביותר מאשר כל שאר החיתוכים הקיימים. כמו כן ,ליטוש יהלום בחיתוך עגול,נחשב לליטוש הקלאסי ביותר ;בעבר ,היו מלטשים יהלומים אך ורק בחיתוך עגול ,ואילו במאה שנה האחרונות, הוסיפו עוד צורות נוספות על מנת לשמור משקל מקס
next
prev