למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים

יהלומים אמיתיים

יהלומים אמיתיים
יהלומים, בניגוד לשאר סחורות, הוא עסק יקר ומסובך. שלא כמו סחורות יקרות אחרות, כמו זהב לדוגמא, אין מחיר אחיד ליהלומים. ערכו של היהלום, תלוי באיכותו, המוגדרת על פי כמה פרמטרים שונים. למעשה, כאשר אנו  מחליטים לרכוש יהלום או טבעת אירוסין משובצת יהלום, עלינו להיות בטוחים בראש ובראשונה, כי באמת מדובר ביהלום אמיתי ולא בזיוף. בשלב השני עלינו לוודא כי אותו יהלום הוא אכן איכותי ותואם את המחיר אותו מבקשים.

כיצד לזהות יהלומים אמיתיים?

ישנן מספר שיטות על פיהן ניתן לקבוע האם היהלום הוא אמיתי, אך יש להדגיש, כי לעיתים ישנם זיופים איכותיים, כך שרק יהלומן מיומן יכול לקבוע בוודאות האם מדובר ביהלום אמיתי. הסיבה לכך היא שכיום, בניגוד לעבר, ישנם תחליפים מאוד דומים ליהלומים. לדוגמא, ישנה אבן חן סינתטית הקרויה "מוסינייט", ולה תכונות דומות ליהלום, כמו גם מקדם שבירת אור דומה לזה של יהלום. למעשה, זהו אחד החיקויים הנפוצים ביותר הקיימים כיום. למרבה ההפתעה, מוסינייט ניתן לזיהוי די בקלות על ידי מכשיר אלקטרוני חכם. אמנם מכשיר זה איננו זול, אך מאידך גיסא, הוא מקנה לרוכש היהלום ביטחון באשר לזהותה של אותה אבן. אך הבעיה האמיתית הקיימת כיום היא יהלומים סינתטיים. כיום קיימות בעולם מספר מעבדות, המייצרות יהלומים בתהליך סינתטי, ומנסות "לחקות" את התהליך שבו נוצרים יהלומים במעבה האדמה, בתהליך מהיר יותר. אם ננסה לבדוק יהלום שכזה על ידי המכשיר האלקטרוני החכם, הוא ייתן לנו תוצאה של יהלום אמיתי. זאת כיוון שהמכשיר בודק את מקדם השבירה של אותה אבן ולא מעבר לכך. ההבדל בין יהלומים אמיתיים, ליהלומים סינתטיים,הוא אורך התהליך שבו הם נוצרו; יהלומים שנוצרים בטבע עוברים תהליך ארוך יחסית, וגילם של אותם יהלומים נע בד"כ סביב מיליוני שנים, הרי שליהלומים טבעיים יש מאפיינים שונים מאשר יהלומים שלא נוצרו בטבע. אחד מהמאפיינים הללו הוא צורת התכלילים (פגמים) שיש בתוך יהלום; ביהלום שאינו טבעי נראה פגמים "מתכתיים", בעוד שביהלומים טבעיים קיימים פגמים שונים. אך מה לגבי יהלום שאין בו פגמים? גם במקרה זה, קיימות שיטות שונות באמצעותן ניתן לקבוע האם מדובר ביהלום טבעי או לא, ביניהן, תגובת היהלום לקרינת UV, אחידות המרקם, צבע היהלום ועוד. כל הבדיקות הללו כאמור, אינו בראש מעייניו של רוכש טבעת אירוסין ונתונות לבדיקה אך ורק על ידי בעלי מקצוע מוסמכים, כמו מעבדות גמולוגיות ויהלומנים מוסמכים. לכן, כאשר קונים טבעות אירוסין, כדאי ואפילו הכרחי לדרוש תעודה ממעבדה גמולוגית מוסמכת ולא להסתמך על תעודה אותה מנפיקה החברה בה רוכשים את היהלום, גם אם מדובר במותג גדול ויוקרתי. היות וקביעת זהותו של יהלום היא מסובכת מאוד, במיוחד היום כאשר קיימים חיקויים מאוד מתוחכמים, יכול מאוד להיות שחברת תכשיטים, שבעליה אינם יהלומנים, יתפתו לקנות חבילת יהלומים במחיר "מציאה" כאשר למעשה הם קונים יהלומים מזוייפים מבלי לדעת זאת ומציגים אותם בלא יודעין, כיהלומים אמיתיים עם תעודות של החברה עצמה ולא עם תעודות ממעבדה גמולוגית מוסמכת.

למאמר אודות זיהוי יהלומים לחץ כאן.

טבעות אירוסין משובצות יהלומים מהבורסה

זהו מושג שכמעט כל רוכש פוטנציאלי של טבעות אירוסין או יהלומים שמע אותו. אך למרבה הצער, לא תמיד כך פני הדברים; לא כל חנות המשתמשת בסיסמא זו או אחרת הקשורה לבורסה, כגון: טבעות אירוסין במתחם הבורסה", אכן באמת קשורה לבורסה, גם אם היא מוצגת ראשונה בתוצאות מנוע החיפוש באינטרנט. יהלומנים לרוב מוכרים רק יהלומים, ללא טבעת, ורוב המסחר מתנהל בין כתלי יהלומים אמיתיים