למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים

צבע היהלום בטבעות אירוסין


לצבע היהלום יש חשיבות לא מבוטלת בטבעות אירוסין. כיוון שלרוב הלקוחות אין מושג אודות צבע היהלום, וכשהם מגיעים לחנות הם נתקלים במושגים שונים, שלמעשה, אינם אומרים להם דבר וחצי דבר אודות הצבע, ננסה לעמוד במאמר זה ולפשט את חשיבות ומשמעות צבע היהלום.

מהו צבע היהלום

באופן עקרוני, ליהלומים בטבע יש צבעים רבים,ובינהם ,כחול,אדום, ירוק, צהוב ,ורוד ,סגול וגם יהלומים המוגדרים כחסרי צבע ,או בשפה המקצועית "לבנים".לרוב, צבעו של יהלום בטבע יהיה צהבהב ,אם כי לא יותר מידי;יהלומים שצבעם יהיה צהוב  מאוד ,כמו צבע לימון,יהיו לרוב יקרים יותר מיהלומים חסרי צבע-לבנים.כל הצבעים האחרים אותם הזכרנו לעיל (כחול ורוד ירוק אדום וסגול) מוגדרים כצבעים נדירים ביותר ,ושיעורם בטבע עומד על אחוז עד שני אחוז מכלל היהלומים בטבע,ולכן, מחירם יהיה גבוה מיהלום לבן.ליהלומים לבנים יש טבלה מיוחדת , המתחילה באות D , ומסתיימת באות M .טבלה זו למעשה מייצגת יהלומים חסרי צבע, עד יהלום מעט צהבהב,כאשר D מוגדר כחסר צבע לחלוטין (הכי לבן),ו M מוגדר כבעל גוון צהבהב. כאמור, היהלום הנפוץ ביותר בטבע,הוא היהלום בעל הגוון הצהבהב ,וככל שהיהלום הוא יותר חסר צבע הוא נדיר יותר.כעת נסביר אודות משמעות דרגות הצבע.
בהסברים המוצגים למטה ,יש שימוש באחוזי צבע;באם רצוננו להבין נכונה מושג זה ,עלינו לדמות את היהלום לבקבוק שקוף המכיל בתוכו מים;כאשר הבקבוק מכיל מים בלבד ,הוא בעל הצבע הגבוה ביותר ;כאשר נוסיף לתוכו נוזל בעל צבע,כך ישתנה צבע המים כולו.ככל שנוסיף יותר צבע, כך צבע המים יהיה כהה יותר בהתאמה.

D -
יהלום שאין בו שום צבע או גוון צבע בכלל , והוא מוגדר כ 100 אחוז חסר צבע.אחד מסממני ההיכר של יהלום  בדרגת צבע זו ,הוא שצבעו מזכיר צבע של קרח, כאשר מסתכלים על היהלום במבט צד.יהלום זה נפוץ בטבעות אירוסין  במיוחד בסין וקוריאה, שם לצבע יש חשיבות גבוהה במיוחד בטבעות אירוסין.יהלום בצבע זה ניתן לשבץ למעשה בכל טבעת , אם בזהב לבן או זהב צהוב, והיא תיראה לבנה וזורחת במיוחד.

E - 
יהלום המוגדר כ -99 אחוז נטול צבע ,ואילו אחוז אחד שיש בו צבע.לעין הבלתי מקצועית קשה מאוד להבחין בהבדל בין יהלום זה ליהלום בצבע D .למעשה , גם במעבדות מקצועיות לעיתים קשה להכריע ולקבוע אם מדובר ביהלום בצבע D או E.כאשר קיים ספק כלשהו והיהלום הוא גבולי בין D לE ,רוב המעבדות ידרגו אותו כ E.עבור טבעות אירוסין ,אין  הבדל נראה לעין בין הצבעים הנ"ל,וגם יהלום מסוג זה מתאים לשיבוץ בטבעות אירוסין בזהב לבן או זהב צהוב.
F-
 יהלום המוגדר כ 98 אחוז חסר צבע,ובעל 2 אחוז של גוון צבע כלשהו.גם כאן  די קשה לעין הבלתי מקצועית לזהות את ההבדל בין יהלום זה לבין הצבע הקודם (E).צבע זה נחשב לפופולרי  מאוד בטבעות אירוסין, זאת כיוון שהוא משתייך לקטגוריית נטולי הצבע,ומחירו זול יחסית לשני הצבעים הקודמים.עבור טבעות אירוסין בזהב לבן ,נחשב צבע זה לאידיאלי ,כיוון שלא רואים הבדל בין צבע הטבעת לצבע היהלום,וגם כפי שהסברנו לעיל לא רואים הבדל בינו לבין 2 הצבעים הקודמים כאשר הוא משובץ בטבעת אירוסין.
G - 
דרגת צבע זו כבר  אינה נמנית עם שלושת הקודמות , וניתן לראות הבדל בינה לבין הצבע הקודם לה (F).אף על פי שהיא מוגדרת כ 97 אחוז חסרת צבע,ובעלת 3 אחוזי צבע , המשמעות של שלושת אחוזי הצבע היא משמעותית יחסית.לכן מכנים את שלושת הצבעים הראשונים (F,E,D) "קולקשיין",וכמשתייכים לקטגוריית היהלומים הלבנים הנדירים יחסית.למרות זאת  ,צבע G עדיין נחשב ללבן יחסית ,זאת כיוון שבטבלת הדירוג ישנם עוד צבעים נמוכים יותר , ולעומתם צבע G נחשב ללבן. צבע זה נחשב פחות אידיאלי עבור טבעות אירוסין בזהב לבן , אך בגלל מחירו , עדיין ניתן לראותו משובץ בטבעות אלו.נדגיש , כי בהיעדר השוואה , כלומר טבעת אירוסין נוספ
next
prev