למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים

ניקיון יהלום

ניקיון היהלום הינו מרכיב חשוב בבחירת טבעת אירוסין, אך רוב הקונים לא מודעים למשמעות הניקיון ,גם מבחינת מחיר היהלום וגם מבחינת יופי הטבעת.לכן ננסה להסביר בצורה פשוטה ומפורטת.

משמעות הניקיון

יהלום הוא מינרל טבעי ,המכיל כ-88% פחמן טהור. כיוון שכך, הוא מחזיר אור בצורה יוצאת דופן אשר מושכת את העין. יהלום מצוי בטבע מצוי לרוב בצורה קובייתית קריסטלית. כיוון שהיהלום נוצר במעבה האדמה תוך לחצים גבוהים וטמפרטורות גבוהות, נוצרים בתוך קריסטל היהלום שברים או פגמים אחרים. מלבד זאת ישנם פגמים נוספים ביהלום וזאת עקב זיהומים של חומרים אחרים בזמן היווצרות היהלום (למאמר על היווצרות היהלום היווצרות היהלום). רוב היהלוים בטבע מכילים בתוכם פגמים, וככל שהיהלום גדול יותר הסיכוי שיהיו בו פגמים רב יותר. לכן ככל שהיהלום גדול יותר ,כך יהיה נדיר יותר למצוא אותו ללא פגמים. כאמור ביהלומים מצויים פגמים שונים ורבים, אך ישנם יהלומים בטבע אשר מכילים מעט פגמים, ועל ידי תכנון נכון של עיבודם, ניתן יהיה לברור את הגוש הנקי בצורה המתאימה וללטשו עד לרמה שהוא יהיה נקי לחלוטין. יחד עם זאת, רוב היהלומים המלוטשים אינם נקיים לחלוטין, ורק אחוז אחד מהיהלומים המלוטשים בעולם נחשבים לנקיים (למאמר על איך לזהות יהלומים אמיתיים זיהוי יהלומים).

הפגמים המצויים בתוך יהלומים, מפריעים לאור  לצאת ממנו בצורה מושלמת. נדגיש כי יש חשיבות עליונה למיקום הפגם, גודלו, צבעו וצורתו, בתוך היהלום. לעין הבלתי מקצועית קשה להבחין בתוך היהלום בפגם, כיוון שהיא אינה יודעת מה לחפש בתוך היהלום. אם נשווה בין יהלום בעל פגמים מרובים ליהלום בעל פגמים מועטים, נראה הבדל גדול  גם בעין הבלתי מקצועית, כיין שהיהלום בעל הפגמים המועטים יראה כמו זכוכית ליד היהלום הנקי יותר, כיוון שהאור המצוי בתוכו כמעט ולא יצא ממנו בצורה הנכונה, לעומת היהלום הנקי יותר. כך שאם לדוגמא נשבץ בתוך טבעת אירוסין יהלום שאיננו נקי ובעל פגמים מרובים, הטבעת תיראה חסרת חיים, וככל שנשבץ בטבעת יהלום נקי יותר כך הטבעת תיראה מרשימה והיהלום בתוכה יהיה נוצץ יותר.

חלוקת הדרגות
דירוג הניקיון מחולק לדרגות המסומנים על ידי ראשי תיבות אותיות לועזיות, המייצגות למעשה ראשי תיבות. הדרגות מתחלקות באופן עקרוני ל 12 דרגות ניקיון. אנו נחלק אותן ל4 קבוצות כלליות+דרגה אחת השמורה ליהלום נקי לחלוטין סה"כ 5 קבוצות .

הדרגה הנקייה ביותר
הדרגה הנקייה ביותר קרויה FL, המייצגת למעשה את המילה Flawless. משמעות דרגה זו, היא שהיהלום למעשה נקי לחלוטין, וגם מבחינה חיצונית אין הפרעה או שריטה אפילו ברמה המיקרוסקופית. יהלום בדרגה זו נחשב לנדיר ביותר אפילו  בקרב סוחרי יהלומים גדולים במיוחד. יהלום נקי מבחינה פנימית בעל הפרעה מיקרוסקופית חיצונית נקרא IF, ראשי תיבות של המילה Internaly Flawless. גם יהלום זה נדיר מאוד, אך כאשר מבקשים יהלום נקי תמיד ידובר על יהלום של
next
prev