למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים

טבעות אירוסין-גודל היהלום

בבחירת טבעת אירוסין עבור בת הזוג ,קיימת לעיתים התלבטות באשר לגודל היהלום המרכזי;מצד אחד רוצים יהלום מספיק גדול על מנת שיהיה מרשים,ומצד שני לא רוצים שהיהלום יהיה קטן מידי כך שהוא יהיה חסר משמעות בטבעת. בנוסף,צריך תמיד להתאים את היהלום בצורה כזו שהוא לא יחרוג ממגבלות התקציב שקבענו.אז מהו גודל היהלום האידיאלי?

הגודל כן קובע

כמובן באופן טבעי ,שבחירת היהלום תלויה גם כן בבחירת הטבעת,אך בכל מקרה,בטבעת אירוסין המאפיין העיקרי הוא היהלום, וישנם רבים שמפספסים את הנקודה הזו בכך שמעדיפים לרכוש יהלום קטן מידי ,רק כדי לצאת ידי חובה ולומר שהם קנו טבעת אירוסין משובצת יהלום. על היהלום המרכזי לבלוט בטבעת ולתת יופי לטבעת ,לכן ,חשוב לבחור טבעת אירוסין עם יהלום בגודל הנראה היטב לעין.ישנם חנויות רבות המציעות טבעות אירוסין זולות שבתוכן משובץ יהלום קטן במיוחד , לדוגמא, 0.1 קראט .יהלום בגודל כזה הוא חסר משמעות בטבעת ,ומלעשה זהב הטבעת יבלוט יותר מאשר היהלום עצמו! הסיבה שמלכתחילה חנויות מציעות למכירה טבעות אירוסין עם יהלום כזה קטן, נעוצה במחיר וברווח. יהלום בגודל של 0.1-0.15 קראט,הוא יהלום זול יחסית ,ולרוב טבעת כזו תימכר סביב מחיר ה 1200-1800 שקלים.הרווח של החנות על יהלום כזה יהיה למעשה גדול יחסית מאשר על יהלום במשקל של חצי קראט,וגם במכירה עצמה תהיה יותר קלה ומהירה, כך שהחנות למעשה מרוויחה יותר גם מבחינת הכמות של מכירת טבעות אירוסין זולות ,וגם מבחינת המחיר. לכן , טבעות אירוסין משובצות יהלום קטן,זולות ככל שיהיו לא תמיד עונות על התואר של טבעת אירוסין,אלא יותר עונות על התואר של"טבעת יהלום". 

ממוצע הגודל בארץ ובעולם

בישראל ,גודלו של יהלום ממוצע עבור טבעת אירוסין עומד על חצי קראט בערך.באשר בארה"ב ובאירופה הממוצע עומד על קראט.בסין לעומת זאת ,אם בעבר טבעת אירוסין עמדה על ממוצע של 0.30 קראט, כיום ,היא מתקרבת כבר לאזור ה0.70קראט.באוסטרליה, הממוצע עומד אף הוא על אזור הקראט,וככל שגוברת המודעות בעולם ליהלומים,הממוצע ממשיך לעלות בהדרגה.

התאמה לתקציב

כפי שאמרנו, לגודל יש משמעות לא קטנה,אך אין זה אומר שצריך להגזים.הסיבה היא שישנם לקוחות המעדיפים לרכוש טבעות אירוסין עם יהלום גדול,אך מפספסים בדרך את יופי היהלום,כיוון שהתקציב שלהם מוגבל.לדוגמא, לקוח שרכש יהלום במשקל חצי קראט,אבל מכיוון שתקציבו היה מוגבל ,הוא העדיף ללכת על גודל ולקח יהלום באיכות נמוכה מאוד.לכן , אם התקציב הוא יחסית מוגבל ,עדיף לרדת מעט בגודל היהלום,ולרכוש טבעות אירוסין עם יהלום מעט קטן יור אך איכותי יותר.ז"א עדיף לרכוש טבעת עם יהלום במשקל של 0.40 קראט איכותית ,ולא יהלום של חצי קראט שאינו איכותי ,ורק קוראים לו "יהלום".היופי של היהלום מאז ומעולם נמדד ביכולתי להחזיר אור ,כיוון שזוהי למעשה התכונה המרכזית של יהלום. לכן , אם רכשים טבעת אירוסין שבתוכה משובץ יהלום גדול אך אינו נוצץ ,אין בכך טעם .

התאמה לטבעת

ניתן להשיג טבעות אירוסין בסגנונות רבים ,אך יש תמיד להתאים אתגודל היהלום לפרופורציות של הטבעת. כלומר, אם הטבעת היא יחסית עבה ומגושמת ,לא רצוי לשבץ בתוכה יהלום ש"יעלם" בתוכה.אם רוצים להבליט את היהלום ,רצוי שחישוק הטבעת יהיה דק יחסית .כמו כן ,רצוי שהשיניים שמחזיקות את היהלום לא יהיו בולטות או עבות מידי,כיוון שהן יסתירו את גודלו ויופיו של היהלום.ישנן טבעות אירוסין ,שסביב היהלום המרכזי ישנו"כתר" או "הילה",המשובץ אף הוא יהלומים קטנים.מאפיין זה מוסיף ליהלום המרכזי גודל ,בנוסף למראה יוקרתי,כך אם יש תקציב מוגבל ,מאפיין זה יכול לעזור ;לדוגמא יהלום המשקל חצי קראט, המוקף מסביבו בכתר משובץ יהלומים ,ירשים מאוד ויצור אשליה של יהלום בגודל  של קראט.

התאמה לבת הזוג

בנוסף לאמור לעיל , עלינו תמיד לזכור עבור מי מיועדת הטבעת,ולהתאים את גודל היהלום עבורה.אם  לבת הזוג יש יד קטנה ועדינה, הרי שיהלום חצי קראט או אפילו
next
prev