למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים

זיהוי יהלומים

זיהוי יהלומים

כיצד מבחינים בין יהלום אמיתי לבין יהלום מזויף, הבדלים , סוגים ומאפיינים כלליים


בעבור לא מעט אנשים המתלבטים בקניית טבעות אירוסין, קשה לעיתים להבין את ההבדל בין יהלום אמיתי ליהלום מזויף. ראשית נדגיש את יחודו הבולט של יהלום: החזר אור מקסימלי. הודות למאפייניו הפיזיקליים, ניחן יהלום לא רק ברמת קושי גבוהה במיוחד, אלא גם ביכולת להחזיר אור בצורה יוצאת דופן, ומכאן אפקט הנצנוץ הבוהק והחד.

לכל חומר בטבע יש מקדם שבירה, הקובע את התנהגות האור בתוכו, או במילים אחרות, את מהירות האור בתוכו. ככל שחומר מסויים יחזיר אור מהר יותר, כך הוא ינצנץ פחות (למאמר על ניקיון היהלום לחץ כאן). לעומת זאת ככל שמהירות האור בתוך אותו חומר תואט, כך העין האנושית תוכל לקלוט יותר אור. במילים אחרות, כיוון שהאור בתוך היהלום מתעכב יותר כך יש לעין שלנו אפשרות לראות יותר אור בפרק זמן קצוב. תכונה זו היא למעשה הבולטת ביותר הקיימת ביהלום, והיא גם הסיבה שמשבצים יהלומים בתוך טבעות אירוסין. כאשר אנו ניגשים לזהות יהלום, זהו אחד המאפיינים הבולטים ביותר אליהם נתייחס.

תכונה שנייה שקיימת ביהלום היא הקשיחות שלו: אמנם כאשר היהלום כבר משובץ בטבעת אירוסין, קשה מאוד לבחון תכונה זו. אך כשהיהלום אינו משובץ, ניתן לבדוק תכונה זו על ידי שיפשוף היהלום בנייר זכוכית או ניסיון לשרוט את היהלום באמצעות סכין או חפץ חד אחר. אם הצלחנו לשרוט את היהלום והשארנו עליו סימן של שריטה, אז זהו סימן שהאבן שברשותנו איננה יהלום, אלא סוג של זיוף.

תכונה שלישית הקשורה למעשה בתכונת הקשיחות של היהלום: כיוון שהיהלום קשה מאוד לליטוש, הדרך היחידה ללטש אותו היא באמצעות אבקה מיוחדת העשויה אף היא מיהלומים. לכן, כל הליטושים ביהלום הם חדים ביותר וניתן לראות זאת באמצעות עדשה מגדלת. כמו כן, ביהלום ניתן ללטוש את כל הפאות והאזורים, לעומת זאת באבנים אחרות ישנם אזורים שבלתי ניתנים לליטוש (לדוגמא אזור ה"רונדיסט”) וזהו אחד הסימנים החשובים בהבדל בין יהלום לזיוף.

כאשר מצרפים את שלושת התכונות האלו יחדיו ובודקים את היהלום תחת מיקרוסקופ או עדשה מגדלת, ניתן לרוב להגיע למסקנה חד משמעית. יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהן שלושת התכונות הללו לא מספיקות לזיהוי היהלום  ובמיוחד כאשר  אנו בודקים יהלומים משובצים בתוך טבעות אירוסין. לכן, ישנו מכשיר אלקטרוני מיוחד הבודק  את אמיתות היהלום.

ישנם בשוק כמה מכשירים, וההבדלים ביניהם נובעים ברמת הדיוק; ישנו מכשיר המאפשר לנו לדעת האם ברשותנו יהלום או זיופים כגון :זירקוניה, מוסינייט, קווארץ וכו'. יתרונו של מכשיר זה, הוא בכך שהוא אידיאלי לבדיקת יהלומים המשובצים בתוך טבעת אירוסין או בכלל טבעות יהלומים או עגילים. כמו כן ישנו מכשיר נוסף, דומה, המסוגל להבחין אם ברשותנו יהלום, אך במקרה של זיוף, אינו מסוגל לאבחן איזו סוג של אבן. רצוי להשתמש במכשיר הראשון, כיוון שהוא נחשב לאמין ומדויק יותר.

זיהוי יהלומים
next
prev