להזמנות - 03-7518868
למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים

צבע היהלום בטבעות אירוסין


לצבע היהלום יש חשיבות לא מבוטלת בטבעות אירוסין. כיוון שלרוב הלקוחות אין מושג אודות צבע היהלום, וכשהם מגיעים לחנות הם נתקלים במושגים שונים, שלמעשה, אינם אומרים להם דבר וחצי דבר אודות הצבע, ננסה לעמוד במאמר זה ולפשט את חשיבות ומשמעות צבע היהלום.

מהו צבע היהלום

באופן עקרוני, ליהלומים בטבע יש צבעים רבים,ובינהם ,כחול,אדום, ירוק, צהוב ,ורוד ,סגול וגם יהלומים המוגדרים כחסרי צבע ,או בשפה המקצועית "לבנים".לרוב, צבעו של יהלום בטבע יהיה צהבהב ,אם כי לא יותר מידי;יהלומים שצבעם יהיה צהוב  מאוד ,כמו צבע לימון,יהיו לרוב יקרים יותר מיהלומים חסרי צבע-לבנים.כל הצבעים האחרים אותם הזכרנו לעיל (כחול ורוד ירוק אדום וסגול) מוגדרים כצבעים נדירים ביותר ,ושיעורם בטבע עומד על אחוז עד שני אחוז מכלל היהלומים בטבע,ולכן, מחירם יהיה גבוה מיהלום לבן.ליהלומים לבנים יש טבלה מיוחדת , המתחילה באות D , ומסתיימת באות M .טבלה זו למעשה מייצגת יהלומים חסרי צבע, עד יהלום מעט צהבהב,כאשר D מוגדר כחסר צבע לחלוטין (הכי לבן),ו M מוגדר כבעל גוון צהבהב. כאמור, היהלום הנפוץ ביותר בטבע,הוא היהלום בעל הגוון הצהבהב ,וככל שהיהלום הוא יותר חסר צבע הוא נדיר יותר.כעת נסביר אודות משמעות דרגות הצבע.
בהסברים המוצגים למטה ,יש שימוש באחוזי צבע;באם רצוננו להבין נכונה מושג זה ,עלינו לדמות את היהלום לבקבוק שקוף המכיל בתוכו מים;כאשר הבקבוק מכיל מים בלבד ,הוא בעל הצבע הגבוה ביותר ;כאשר נוסיף לתוכו נוזל בעל צבע,כך ישתנה צבע המים כולו.ככל שנוסיף יותר צבע, כך צבע המים יהיה כהה יותר בהתאמה.

D -
יהלום שאין בו שום צבע או גוון צבע בכלל , והוא מוגדר כ 100 אחוז חסר צבע.אחד מסממני ההיכר של יהלום  בדרגת צבע זו ,הוא שצבעו מזכיר צבע של קרח, כאשר מסתכלים על היהלום במבט צד.יהלום זה נפוץ בטבעות אירוסין  במיוחד בסין וקוריאה, שם לצבע יש חשיבות גבוהה במיוחד בטבעות אירוסין.יהלום בצבע זה ניתן לשבץ למעשה בכל טבעת , אם בזהב לבן או זהב צהוב, והיא תיראה לבנה וזורחת במיוחד.

E - 
יהלום המוגדר כ -99 אחוז נטול צבע ,ואילו אחוז אחד שיש בו צבע.לעין הבלתי מקצועית קשה מאוד להבחין בהבדל בין יהלום זה ליהלום בצבע D .למעשה , גם במעבדות מקצועיות לעיתים קשה להכריע ולקבוע אם מדובר ביהלום בצבע D או E.כאשר קיים ספק כלשהו והיהלום הוא גבולי בין D לE ,רוב המעבדות ידרגו אותו כ E.עבור טבעות אירוסין ,אין  הבדל נראה לעין בין הצבעים הנ"ל,וגם יהלום מסוג זה מתאים לשיבוץ בטבעות אירוסין בזהב לבן או זהב צהוב.
F-
 יהלום המוגדר כ 98 אחוז חסר צבע,ובעל 2 אחוז של גוון צבע כלשהו.גם כאן  די קשה לעין הבלתי מקצועית לזהות את ההבדל בין יהלום זה לבין הצבע הקודם (E).צבע זה נחשב לפופולרי  מאוד בטבעות אירוסין, זאת כיוון שהוא משתייך לקטגוריית נטולי הצבע,ומחירו זול יחסית לשני הצבעים הקודמים.עבור טבעות אירוסין בזהב לבן ,נחשב צבע זה לאידיאלי ,כיוון שלא רואים הבדל בין צבע הטבעת לצבע היהלום,וגם כפי שהסברנו לעיל לא רואים הבדל בינו לבין 2 הצבעים הקודמים כאשר הוא משובץ בטבעת אירוסין.
G - 
דרגת צבע זו כבר  אינה נמנית עם שלושת הקודמות , וניתן לראות הבדל בינה לבין הצבע הקודם לה (F).אף על פי שהיא מוגדרת כ 97 אחוז חסרת צבע,ובעלת 3 אחוזי צבע , המשמעות של שלושת אחוזי הצבע היא משמעותית יחסית.לכן מכנים את שלושת הצבעים הראשונים (F,E,D) "קולקשיין",וכמשתייכים לקטגוריית היהלומים הלבנים הנדירים יחסית.למרות זאת  ,צבע G עדיין נחשב ללבן יחסית ,זאת כיוון שבטבלת הדירוג ישנם עוד צבעים נמוכים יותר , ולעומתם צבע G נחשב ללבן. צבע זה נחשב פחות אידיאלי עבור טבעות אירוסין בזהב לבן , אך בגלל מחירו , עדיין ניתן לראותו משובץ בטבעות אלו.נדגיש , כי בהיעדר השוואה , כלומר טבעת אירוסין נוספת בצבע גבוה יותר,יהיה קשה יחסית לראות את הצבע שביהלום בצבע זה (G), אם כי לרוב זה תלוי בצבע עצמו;ישנם יהלומים בצבע G הנראים יותר לבנים ,וישנם כאלו שפחות.זאת כיוון שכאשר קיים גוון בע כלשהו ביהלום, הוא לא תמיד צהוב, ולעיתים הוא אפרפר,או ירקרק, כך שהעין הבלתי מקצועית לא תמיד יודעת אחרי מה לחפש.כי אם כאמור ליהלום יש גוון אפרפר,יהיה קשה לראות אותו כאשר היהלום משובץ בתוך טבעת אירוסין.
H- 
יהלום בצבע זה כבר מכיל כמות של 4 אחוזי צבע ונחשב לקו הגבול בהגדרת יהלומים לבנים.ההבדל בין צבע זה לקודמו (H),לעיתים קשה להבחנה לעין הבלתי מקצועית.למרות הגדרתו כצבע לבן , הוא נחשב לצבע המתאים יותר עבור טבעות אירוסין בזהב צהוב מאשר לבן,כיוון שעל גבי טבעת אירוסין בזהב צהוב,הוא יראה לבן מאוד,ואילו על גבי טבעת אירוסין בזהב לבן הוא יראה  מעט צהבהב.גם במקרה זה , בהיעדר השוואה יהיה מעט קשה להבחין בצבע היהלום,אך לרוב  ניתן לראות את הצבע של יהלום זה אם נסתכל לכמה שניות על הזהב הלבן בלבד,ולאחר מכן על היהלום.
I -

 מדרגת צבע זו ואילך, היהלומים מוגדרים לבנים עם גוונים צהבהבים  . צבע I ,נחשב לבעל 5 אחוז צבע ,ויחסית קל להבחין בצבע גם לעין הבלתי מקצועית. יהלום בצבע זה אינו מומלץ לשיבוץ בתוך טבעות אירוסין בזהב לבן,והוא נפוץ יחסית בטבעות של זהב צהוב. הסיבה לכך כאמור,שצבע יהלום זה יחסית לבן לעומת צבע היהלום,ובכך למעשה יהלום בצבע נמוך זה נראה לבן על גבי טבעת אירוסין בזהב צהוב.באם נשבץ יהלום זה בטבעת אירוסין עשויה זהב לבן ,גם ללא השוואה,נראה מעט גוון צהבהב בתוך היהלום.זאת כמובן שלטבעת יש רודיום(ציפוי זהב חלק).במידה והטבעת לא עברה תהליך של רודיום,הרי שצבע הזהב הלבן יהיה מעט צהבהב, ויש סיכוי שלא יראו ביהלום צבע צהבהב.

J -
 יהלום המכיל בתוכו 6 אחוזי צבע ,ועדיין מוגדר יחסית לבן בעל גוון צהבהב.בדומה לצבע הקודם (I) ,גם כאן לרוב ישובצו היהלומים בטבעות אירוסין בזהב צהוב.רק שבצבע (J) אחוז היהלומים המשובצים בטבעות אירוסין בזהב צהוב גדול יותר מאשר יהלומים בצבע הקודם(I).ישנו גם אחוז קטן יחסית של יהלומים בצבע J המשובצים בתוך טבעות אירוסין מזהב לבן , וכאן כבר יהיה ניתן לראות את הגוון הצהבהב יותר בקלות.בזהב צהוב,  יהלום זה יראה גם כן יחסית לבן ולא יראו את גוונו הצהבהב.
K- 
יהלום זה כבר מדורג כ"מעט לבן,בעל גוון צהבהב".הגדרה זו נפוצה ברחבי העולם  כמעט בכל המעבדות.יחד עם זאת יהלום זה אשר מוגדר כבעל 7 אחוזים של צבע ,משובץ בטבעות אירוסין אם כי במידה מועטה יחסית ,ובעיקר בטבעות זהב צהוב.כיוון שמחיר יהלום זה הוא יחסית זול ,צבע זה נפוץ בעיקר במקומות עניים בעולם ,יתרה מזאת במדינה כמו הודו,שם הזהב הצהוב הוא  פופולרי מאוד ,וגוון עורן של ההודיות הוא כהה יחסית ,הרי שיהלום מסוג זה ,וגם יהלומים  נמוכים ממנו בדרגת הצבע,יאשר משובצים  בתוך טבעות אירוסין עם יהלומים בצבע זה יראו על  על ידיהם של ההודיות כלבנים ויפים, ובנוסף יהיו גם יחסית זולים.
L -
 צהוב מעט יותר מ (K) , ודי נפוץ גם כן במדינות מתפתחות .בדומה לצבע הקודם (K) גם צבע L מוגדר כצהוב בעל גוון לבן ,והא נפוץ בטבעות אירוסין בעיקר במדינות הנ"ל ובמיוחד באזורים בהם גוון עורם של הבחורות כהה יחסית ,כמו לדוגמא בהודו , הפיליפינים ותאילנד.
M -
מוגדר גם כן כמו קודמו ,כיהלום צהוב בעל גוון לבן.יהלום בצבע זה ניתן לראות בבירור את צהבהבותו ,אם כי יש לזכור שגם בצבע זה ובצבע הקודם (L) היהלום אינו נחשב לצהוב, כמו למשל צבע של לימון,אלא לבן שקוף בעל גוון צהוב. כפי שאמרנו בתחילה , יהלומים הקרואים צהובים ובעלי צבע כשל לימון , נחשבים לנדירים ויקרים יותר.גם בצבע זה -M ,נפוץ השימוש בעיקר בטבעות אירוסין מזהב צהוב , ובעיקר במזרח בארצות המתפתחות.כגון הודו ,תאילנד ,אינדונזיה, והפיליפינים.הסיבה כאמור ,גם כאן נעוצה בראש ובראשונה במחירו הנמוך של היהלום,וגם  כיון שהוא נראה יחסית לבן על ידיהם הכהות יחסית של בנות המקום.
לסיכום ,למדנו שצבעי היהלומים המבוקשים ביותר עבור טבעות אירוסין ,נמצאים בסקאלה העליונה של הצבע ,ובמיוחד עבור טבעות אירוסין בזהב לבן.לעומת זאת, אם מעדיפים טבעת אירוסין בזהב צהוב, אפשר לבחור בצבע נמוך יותר,וכך לחסוך בעלות הטבעת.

next
prev