להזמנות - 03-7518868
למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים
יהלום בחיתוך עגול
יהלום בחיתוך עגול

SOLITAIRES STANDARTS FOR

GEOMETRIC CHARACTERISTICS:


TYPE OF CUT: Brilliant

NUMBER OF FACETS: 57

TOTAL DEPTH: 58-62

TABLE SIZE: 54-62

ASPECT RATIO: 1

גודל יהלום
next prev
3.00 Carat 9.1 MM
2.75 Carat 8.8 MM
2.50 Carat 8.6 MM
2.25 Carat 8.35 MM
2.00 Carat 8.1 MM
1.75 Carat 7.75 MM
1.50 Carat 7.5 MM
1.35 Carat 7.1 MM
1.25 Carat 7 MM
1.00 Carat 6.4 MM
0.90 Carat 6.2 MM
0.80 Carat 5.85 MM
0.70 Carat 5.65 MM
0.60 Carat 5.4 MM
0.50 Carat 5.2 MM
0.40 Carat 4.7 MM
0.35 Carat 4.4 MM
0.25 Carat 4 MM

עגול

חיתוך יהלום עגול הוא החיתוך המבוקש ביותר בעולם,בכל גודל,ניקיון צבע וגימור ,עבור טבעות אירוסין ,תכשיטי יוקרה ואספנים . אם נשים לב, למעשה צורת יהלום עגול מזכירה יותר  צורת חרוט,אך כאשר מדברים על חיתוך יהלום,תמיד מתכוונים לבסיס שלו.(בסיס החרוט=עגול) הסיבה לכך שיהלום עגול הוא מבוקש ביותר ,הוא האופן שבו הוא מחזיר אור; על מנת לאסוף כמה שיותר אור אנו צריכים צורה שמבחינה אופטית תהיה מושלמת. לכן, בטלסקופ לדוגמא ,משתמשים במראות עגולות  על מנת לאסוף כמה שיותר אור מהעצם אותו אנו מבקשים לראות. הסיבה היא שבעיגול יש מיקוד  טוב יותר משאר הצורות ,לכן,לדוגמא עדשות מיקרוסקופ וטלסקופ הן תמיד עגולות. בדומה ,גם עדשת זכוכית מגדלת,יכולה לרכז אור כך שאם מניחים אותה תחת השמש ,היא יכולה אפילו להצית אש. כך שמבחינה אופטית הצורה הרצויה ביותר על מנת למקד ולהחזיר אור היא עגולה. 

פאות יהלום עגול וליטושיו

כאמור, בסיס יהלום עגול הוא עגול ,אך הוא מרובה צלעות(פוליגוני). הליטושים נעשים  על מנת לשבור את האור וכך ליצור זוויות חדות בתוך היהלום;כאשר נוצר אפקט שבירת האור בזווית חדה ,האור מתפזר לארבע גווניו שהם אדום ירוק כחול וצהוב,כך שלמראה העין רואים צבעי קשת ונצנוצים.על מנת ליצור אפקט מקסימלי של החזר ושבירת אור ,מלטשים את היהלום ל57 פאות. תהלית הליטוש מתחלק לכמה חלקים: בחלק הראשון לוטשים 8 פאות שוות באזור הקרוי "למטה" או באנגלית "Pavillion" הוא האזור המחודד של היהלום. כלומר לוטשים ארבע קצוות בתצורה של פרמידה,ואח"כ מחלקים אותם ל-8.לאחר מכן מוסיפים לכל צלע עוד 2 ליטושים ,כך שבאזור הלמטה של יהלום יהיו 8+16 =24 . באזור  ההפוך הקרוי "למעלה" או "כתר",יש גם כן 8 זויוית בסיס +16 ליטושים, ובנוסף יש 8 ליטושי עזר נוספים הקרויים "כוכבים".כך שמסביב לאזור הכתר יש 32 ליטושים. ליטוש נוסף הקיים מעל הכתר ,והוא הליטוש הגדול ביותר ביהלום קרוי"לוח" או " Table" באנגלית. סיכום כל זווויות הליטוש  מתקבלים 57 ליטושים עבור יהלום עגול. 

יחס הזוויות והמידות

מידת זוויות הליטוש היא חשובה מאוד; אם נלטש זווית יהלום בזוויות שטוחה מידי או חדה מידי ,רמת החזר האור שלו תשתנה. יחד עם זאת ,ישנו תחום מסויים  של מספר מעלות בזוויות היהלום שכל עוד לא חורגים ממנו ,האור יחזור בצורה הנכונה,אך עבור הליטוש האידיאילי, יש זוויות קבועות מראש שאסור לסטות מהם ביותר מ 2-3% לכל כיוון. כמו כן יש חשיבות לגובה יהלום ולקוטר יהלום , ועלינו לשמור על יחס מסוים בין הגובה ובין הקוטר על מנת לקבל יהלום מלוטש בצורה אידיאלית. כאשר יהלום מגיע בצורתו הגולמית ,מלטשים אותו בזהירות על מנת שלאבד כמה שפחות ממשקלו, כך שלעיתים על מנת לשמור על משקל "מזייפים" את זוויות היהלום וחורגים מהמקובל. כך מתקבל יהלום במשקל מסויים אך למעשה קוטרו אינו תואם את המשקל. בחוסר התאמה שכזו ,למשל ,יהלום במשקל קראט, אמו להיות עם קוטר אידיאלי של 6.3-6.4 מ"מ, אם לאותו יהלום במשקל קראט יש קוטר של 6 מ"מ ,היהלום יראה כמו יהלום של 0.8-0.90 קראט,והחזר האור שלו יהיה חסר משמעותית(אפקט ה"בקבוק"). לכן ,רצוי תמיד ללטש את היהלום למידתו האידיאלית עד כמה שאפשר. לכן ,לעיתים ניתן לראות יהלום בתוך טבעת אירוסין ,שאומרים עליו שהוא במשקל קראט ,אך למראה העין הוא נראה קטן יותר. יהלום שכזה' גם לרוב יהיה זול יותר מיהלום בליטוש אידיאלי.

טבעות אירוסין ויהלום עגול

יהלום עגול הוא החיתוך הנפוץ והמבוקש ביותר עבור טבעות אירוסין. הסיבות לכך כאמור לעיל ,נעוצות ביכולתו להחזיר אור בצורה האופטימלית ביותר מאשר כל שאר החיתוכים הקיימים. כמו כן ,ליטוש יהלום בחיתוך עגול,נחשב לליטוש הקלאסי ביותר ;בעבר ,היו מלטשים יהלומים אך ורק בחיתוך עגול ,ואילו במאה שנה האחרונות, הוסיפו עוד צורות נוספות על מנת לשמור משקל מקסימלי עבור כל יהלום. ליטוש יהלום בחיתוך עגול ,למעשה ,מאבדים הכי הרבה משקל ביחס לגלם שממנו נעשה היהלום.זאת ,כיוון שדי נדיר למצוא יהלום בטבע שדומה לצורה זו,ורוב היהלומים בטבע הם בצורת גבישים קובייתים או מוארכים.לכן חיתוך זה הוא היקר ביותר מכולם בנוסף להיותו החיתוך המבוקש מכולם. למעשה, בכל מקום בעולם,כשאר מזכירים את המילה טבעות אירוסין,מתכוונים לטבעת משובצת יהלום עגול. 

צבע ביהלום עגול

מבין כל צורות חיתוכי יהלומים, בליטוש עגול,יש הכי פחות צבע .ז"א אם היינו לוטשים את אותו יהלום לצורה אחרת מאשר עגול, דירוג הצבע שלו היה נמוך יותר,ועל פני היהלום היו רואים יותר צבע. לדוגמא: אם לטשנו יהלום גולמי מסוים לחיתוך עגול ,ולאחר מכן נאבחן את צבעו,נקבל F .אם את אותו יהלום נלטוש לצורה מרובעת,נקבל צבע G.כלומר, דרגה אחת נמוכה יותר. יתרה מכך,אם ניקח שני יהלומים, יהלום עגול ויהלום מרובע,כאשר שניהם מדורגים אותה דרגת צבע ,ונסתכל עליהם במבט על כאשר פני הלוח פונים אלינו,נראה שהיהלום העגול הוא לבן יותר מאשר המרובע,וזאת למרות ששניהם מדורגים אותה דרגת צבע.זאת ,מכיוון שבליטוש אחר מאשר עגול ,ישנו אפקט הנקרא אפקט הפרפר ,אשר מרכז את הצבע  אל מול פני הלוח של אותו יהלום. לכן, כאשר חברות יהלומים מקבלות לידהם יהלום גולמי  צבעוני,אשר אינו שייך למשפחת הצבע של לבן-צהבהב ,הם יעדיפו ללטשו בצורה אחרת מאשר עגול,זאת כיוון שיהלום עגול תמיד "מבריח" את הצבע ביהלום לעומת צורות ליטוש אחרות, בהן אפשר לרכז את צבע היהלום. יחד עם זאת, ערך של יהלום מרובע צבעוני ,לעומת יהלום עגול צבעוני ,יהיה שונה מאוד; אם יהלום עגול,לדוגמא, הוא בצבע כחול טבעי ,ולידו יש יהלום מרובע באותו צבע ואותו משקל, היהלום העגול יהיה שווה הרבה יותר מהמרובע, אך יש להדגיש כי יהלומים עגולים בצבעים טבעיים כמו כחול , ורוד ,ירוק,אדום,סגול,הם נדירים מאוד.

ניקיון יהלום עגול

אחת הבעיות המתעוררות לעיתים ביהלום עגול, הוא הנקיון שלו. בעוד בחיתוכים אחרים,הפרעת ניקיון מסוימת נראית רק מעט,הרי שאותה הפרעה תיראה חמורה יותר ביהלום עגול. הסיבה לכך נעוצה בסימטריית היהלום; יהלום עגול מכפיל ולעיתים אף משלש את ההפרעה על ידי אפקט המראות שלו. כיוון שלכל ליטוש ביהלום יש  מולו את אותו ליטוש בדיוק ,כל הפרעה קטנה (במיוחד באזור הפביליונים) תוכפל ותיראה כאילו היא נמצאת בכל הפאות של אותו יהלום. לעומת זאת בחיתוכים אחרים שלא קיימת אותו סימטרייה כמו ביהלום עגול, אין את אפקט המראה,כך שאותה הפרעה קטנה אינה מוכפלת או מודגשת.לכן, יהלום עגול בניקיון טוב הוא תמיד יהיה יקר יותר ומבוקש יותר עבור טבעות אירוסין ,מאשר אותו יהלום בחיתוך אחר.

ליטושים נוספים בחיתוך עגול

מלבד הליטוש הקלאסי בגל 57 הפאות, יש חיתוכי יהלומים עגולים נוספים,ובינהם חיתןך דה-וינצ'י עגול,וחיתוך הקרוי Old mind .חיתוך דה וינצ'י הומצא בשנת 2001 על ידי שלמה כהן ,אשר קיבל השראה מ"האדם הוויטרוביאני" של לאונרדו דה וינצ'י. הוא השתמש ביחסים הגיאומטריים הקיימים שם , ויישם אותם על ליטוש יהלום עגול ,כך שנתקבל יהלום עגול עם 62 ליטושים,ולא עם ה 57 הקלאסיים. ליטוש זה אינו פופולרי עבור טבעות אירוסין כמו הליטוש בעל ה-57 ליטושים ,וצריך להזמינו במיוחד , כיוון שהוא מוגן ע"י פטנט. ליטוש ה"Old mind " ,הוא הליטוש הישן שהיה נהוג עד שנות ה-60 לערך.בליטוש זה יש אותו מספר של ליטושים כמו בליטוש הקלאסי, אך יחסי הזוויות שונים לחלוטין מאשר הליטוש הקיים כיום. יהלום בליטוש הישן,מחזיר פחות אור מאשר הליטוש הקלאסי המודרני.

next
prev