להזמנות - 03-7518868
למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים

מדריך לקניית טבעות אירוסין

מדריך לקניית טבעות אירוסין

מדריך שלם ומפורט: כיצד לקנות טבעת אירוסין? מה באמת חשוב ומה לא בעת קניית טבעות אירוסין.


קניית טבעות אירוסין, מאז ומעולם הייתה קנייה קשה ומסובכת. כיוון שרובנו לא מבינים ביהלומים ובטבעות, אנו נוטים לסמוך על הסברים שונים מבעלי חנויות או חברים. מלבד זאת, ישנם מושגים רבים המאפיינים טבעות אירוסין. 

חלק ממושגים אלו, זרים לקהל הרחב ועל כן יש נטייה גדולה לבלבול, שלרוב מתבטאת ברכישה לא נכונה. 

במדריך זה נעמוד על הנקודות החשובות ביותר, בחלקם נסביר לעומק את משמעותם.

    1.המאפיין החשוב ביותר בטבעת האירוסין: היהלום

בניגוד לדעה הרווחת, כי עיצוב הטבעת הוא המרכיב החשוב ביותר בטבעת האירוסין, דווקא הטבעת עצמה לרוב היא טפלה לעומת היהלום המרכזי. אחת הסיבות לכך היא מספר גדול של מעצבים שממעטים בזהב וביהלומים בתכשיטים, ועל מנת להצדיק את מחירם  המופקע (של העיצובים שלהם), הם עושים זאת על ידי האמירה "אתה משלם כאן על העיצוב". ובכן, יש משהו בדבריהם אם זו אכן יצירה מקורית של פיקסו, רמברנט או פברז'ה.

אך לא בעולם התכשיטים המודרני. יתרה מכך, לתכשיט מעוצב על ידי אומן, אין שום ערך מוסף אם הוא לא נעשה בעבודת ידו. לכן, מקובל בעולם התכשיטים לשלם על הזהב, היהלומים ושכר עבודה. כל אלו מרכיבים למעשה את מחירם של טבעות אירוסין. 

מבין כל המרכיבים הנ"ל, החשוב ביותר וגם היקר ביותר, הוא היהלום. חשיבות היהלום נובעת מתכונתו הפיזיקלית הייחודית אך ורק לו: יכולת החזרת אור מושלמת - ברק. זוהי הסיבה שבגללה אנשים מלכתחילה קונים יהלום, על מנת שהוא ינצנץ וירשים את ההמונים. 

כשאנחנו קונים טבעת אירוסין, חשוב לבדוק מהו אותו היהלום שנרצה לקנות. כיוון שברק היהלום משתנה מיהלום אחד למשנהו, חשוב להקפיד על בחירת יהלום שאכן ייתן לנו את אפקט הברק האופטימלי, ולא סתם יהלום גדול שמנצנץ פחות מזכוכית. ברק היהלום תלוי בכמה משתנים: נקיון היהלום, רמת חיתוך היהלום, רמת הצחצוח של היהלום וצבע היהלום בהתאמה. החשוב  מבין כל הפרמטרים הוא נקיון היהלום, ואח"כ רמת חיתוך וכו'.

אמנם מחירו של היהלום דווקא תלוי יותר בנקיון היהלום וצבעו, אך לרוב, צבע היהלום כשמו כן הוא ומשקף לרוב  את צבעו של היהלום ופחות את יכולתו להחזיר אור.  

נקיון היהלום 

המושג "נקיון היהלום" הוא למעשה הגדרה המתייחסת לרמת הטוהר והשלמות של היהלום. כידוע, היהלום עשוי מהיסוד פחמן, אך לרוב ישנם גם יסודות נוספים בתוכו ולעיתים הם בולטים לעין המתבונן, כך שרואים ביהלום עצמים (קרויים בשפה הפיזיקלית "תכלילים" או “זיהומים") המפריעים לאור לצאת ממנו בצורה מושלמת. 

לרוב, הפגמים הפנימיים המצויים ביהלום הקרויים "תכלילים", הם הבולטים, וכאמור פוגמים בברק היהלום. ניתן לראותם בעזרת מיקרוסקופ ולעיתים אף בעין הבלתי מזוינת. ההגדרה הרווחת ליהלום "נקי" לחלוטין היא שגם באמצעות מיקרוסקופ ,לא ניתן לראות פגמים ביהלום. כל הפגמים, מיקרוסקופיים וקטנים ככל שיהיו, נחשבים בספרות המקצועית לפוגמים באיכות היהלום. יחד עם זאת, אם קיים פגם מיקרוסקופי כלשהו רמת הפגיעה שלו בברק היהלום תהיה זניחה. נסביר בקצרה את רמות הדירוג:

  • FL - יהלום נקי לחלוטין
  • IF -יהלום נקי לחלוטין מבפנים, אך יתכנו הפרעות חיצוניות על פני שטח היהלום, לרוב עקב ליטוש היהלום.
  • VVS1 ,VVS2  - קיימים ביהלום פגמים זעירים  מיקרוסקופיים, הניתנים לצפייה באמצעות מיקרוסקופ בלבד.
  • VS1-VS2 – קיימים ביהלום פגמים קטנים מאוד, ניתנים לצפייה באמצעות הגדלה של 12X 
  • SI1-SI2  - קיימים ביהלום פגמים קטנים, ניתנים להבחנה בהגדלה של 8X, נחשבות לדרגות מסחריות במיוחד כיוון שבדרגות אלו לעיתים קשה להבחין גם באמצעות הגדלה בפגמים.
  • SI3 -  בד"כ בדרגה זו ניתן להבחין בפגמי היהלום בעין הבלתי מזויינת אך לא תמיד. מצויים ביהלום זה פגמים רבים, אך קטנים.
  • I1-I2-I3 - קיימים ביהלום פגמים גדולים ומספר הפגמים וגודלם עולה בהתאמה. ב-I2 יש מספר גדול יותר של פגמים או פגמים גדולים יותר מאשר בI1 .

דרגת הניקיון הנפוצה ביותר לקניית טבעות אירוסין היא באזור ה-SI1 , כאשר המגמה הקיימת כיום  בעולם נוטה יותר לכיוון ה-SI2 , עקב מחירו הזול יחסית. 

הערה חשובה: מחירו של יהלום  בדרגת ניקיון מסוימת (לדוגמא VS2) לא יהיה זהה למחיר שליהלום אחר באותו דרגה.

הסיבה לכך היא שלמרות שהם מדורגים בצורה זהה, יש חשיבות למיקום הפגמים, צורתם, גודלם וצבעם (יש פגמים בצבעים שונים מצבע היהלום, כגון שחור, ירוק, אדום, חום).

לקריאה בהרחבה אודות ניקיון היהלום

הערה חשובה :

 ישנם יהלומים שרמת הניקיון שלהם נמוכה במיוחד, והם נשלחים למעבדה על מנת לשפר את ניקיונם, באמצעות החדרת חומרים זרים לתוך היהלום. יהלומים אלו אינם נכללים בהגדרות הרשומות לעיל, והם מוגדרים קודם כל תחת הכותרת "יהלומים מטופלים" או לעיתים נקראים גם "יהלומים משופרי ניקיון".

קרא בהרחבה אודות נקיון יהלומים

צבע היהלום 

ביהלומים, כידוע, קיימים צבעים שונים. הדבר נובע מכך שבתהליך היווצרותם הם נחשפו ליסודות שונים הגורמים לשינויים בצבעם. צבע היהלום, כאשר אין בתוכו יסודות שונים מאשר פחמן, הוא שקוף  ונטול צבע לחלוטין. 

רוב היהלומים בטבע אינם עשויים פחמן טהור ומכילים בתוכם יסודות נוספים. היסודות המצויים לרוב בתוכם הינם חנקן ובורון. הימצאות החנקן בתוך היהלום מוסיפה לו לעיתים גוון צהבהב המצוי ברוב היהלומים בטבע. כמות הגוון הצהבהב שונה מיהלום אחד למשנהו. לצורך דירוג צבעו של יהלום שאינו צבעוני, אלא בעל גוון מסויים (לדוגמא צהבהב או ירקרק) משתמשים בטבלה, המתחילה באות האנגלית D, ונגמרת באות M. יהלום בצבע D נחשב ליהלום חסר צבע לחלוטין, ויהלום באות M  נחשב לבעל צבע בולט לעין.

D-E-F 

מוגדרים כחסרי צבע לחלוטין ונדירים יחסית לשאר הצבעים. כאשר בצבע -D אין צבע נוסף ביהלום, כלומר 100% חסר צבע. בצבע E, למרות שנחשב חסר צבע לחלוטין, הוא ב-99% חסר צבע. הדבר נכון גם לגבי הצבע F המוגדר כ 98% חסר צבע.

G-H 

צבעים המוגדרים כחסרי צבע גם הם, אם כי לא באותה רמה כמו בשלושת הצבעים הראשונים. בדרגות אלו עדיין לא ניתן להבחין בשוני בולט לעין בצבע היהלום. הגדרתם נעה באזור ה-97-96% בהתאמה.

I-J  

כאן כבר ניתן לראות גוון צהבהב קליל ביותר, השונה מצבע היהלום. לרוב, לעין הבלתי מקצועית, יתכן קושי לראות את הצבע ללא מקור השוואה. למרות כל האמור לעיל שני צבעים אלו עדיין כלולים בתחום ה"יהלומים הלבנים" ומוגדרים לעיתים כ"לבן מסחרי".

K-L 

מוגדרים כצבעים לבנים בעלי גוון. בשונה מצבעי I-J כאן הצבע בולט יותר לעין, למרות שהצבע השולט ביותר הוא עדיין לבן ולא הגוון שיש ליהלום. יחד עם זאת, ניתן לראות את הגוון הנוסף הקיים ביהלום.

M -

יהלום בעל גוון צהבהב, בו ניתן להבחין יחסית בקלות. נחשבת לדרגה הנמוכה ביותר הניתנת ליהלומים שאינם צבעוניים. ישנן מעבדות כיום, בהן הדרגה המוכה ביותר תהיה P או לעיתים אף נמוך מזה. 

הצבע הממוצע בו משתמשים ליהלום עבור טבעות אירוסין עומד על G, כיוון שהוא מוגדר בתחום היהלומים חסרי הצבע לחלוטין. הבדל בינו לבין שלושת הצבעים הראשונים יחסית קטן ואינו משמעותי במיוחד ומחירו זול משמעותית משלושת הצבעים הראשונים.

קרא בהרחבה אודות צבע היהלום  

סימטריית היהלום (רמת החיתוך)

על מנת שנקבל מהיהלום את אפקט הברק, האופייני לו בצורה מושלמת, על היהלום להיות מלוטש בזויות מסוימות אשר נותנות על פי חוקי האופטיקה החזר אור מקסימלי. הזוויות  הינם יחסיים לאזור ה"לוח" של היהלום.

הלוח הוא נקודת היחוס, וכל הליטושים באבן יחסיים אליו. כדי ללטש יהלום בזוויות האופטימליות, יש להתחשב בעובדה שנאבד חומר רב מידי וכך משקלו של היהלום ירד. 

לכן, רוב היהלומים אינם מלוטשים בזוויות האופטימליות, וזאת על מנת לחסוך במשקל היהלום, שכידוע קובע גם חלק נכבד ממחירו. רמת החיתוך הגבוהה ביותר נקראת "Excellent” או  "Ideal Cut” ואילו הרמה הנמוכה ביותר קרויה "Poor “.

Excellent  - 

רמת החיתוך הגבוהה ביותר: היחסים בין זוויות היהלום הינן מושלמים והיהלום מחזיר אור או ברק בצורה האופטימלית.

Very Good -

רמת חיתוך המתקרבת ליחסים מושלמים בין הזוויות, אך אחד מזוויות היהלום סוטה בצורה קלה מאוד מההגדרות האופטימליות.

Good - 

רמת חיתוך בה יש שוני של לפחות שני פרמטרים של זויות (לדוגמא זווית הכתר, וזווית הפוויליונים) הסטייה גם כאן תיחשב לקלה יחסית בזוויות, אך כאמור היא נמצאת כבר ב2 סוגים של זוויות.

Poor- 

רמת החיתוך הנמוכה ביותר: אין התאמה בין  הזוויות , רמת  החזר האור נמוכה ביותר.

לרוב, רמת החיתוך המקובלת והמתאימה עבור טבעות אירוסין   היא בממוצע VERY GOOD. 

נדגיש כי בבחירת יהלומים קטנים יותר עבור טבעות אירוסין היא EXCELLENT, כדי שאפקט החזרת האור יחפה על גודלו הקטן של היהלום.

קרא בהרחבה אודות חיתוך היהלום

גודל היהלום בטבעות אירוסין

בקטגוריה זו תמיד רצוי לשים לב  לפרטים. כאשר אנו מדברים על גודל היהלום בטבעת, אנו למעשה מדברים על גודל היהלום המרכזי ולא על היהלומים הקטנים בצדדים. זאת כיוון שלעיתים חברות תכשיטים מחברות יחדיו את משקל כל היהלומים בטבעת.

גודל היהלום בטבעת אירוסין הינו פרמטר המרכזי וחשוב, אך כמו שנאמר מקודם, חשוב לדעת ולמצע את כל הפרמטרים יחדיו על מנת לקבל יהלום מתאים עבור טבעת אירוסין.

גודל היהלום נמדד ביחידות משקל של קראט. כל קראט מכיל 100 נקודות. ז"א שביהלום של חצי קראט ישנם כ-50 נקודות וכן הלאה. 

מקובל לדבר בנקודות בעיקר עבור יהלומים הקטנים מקראט. יש לזכור, כי לעיתים יהלום במשקל קראט אחד, יראה כמו יהלום במשקל של 0.8 קראט. הסיבה לכך היא שרמת החיתוך שלו נמוכה מ-Very Good. לכן יש צורך לשים לב תמיד גם לרמת חיתוך היהלום (נ"א-סימטריה). 

גודל של קראט אחד הוא למעשה הגודל המבוקש והפופולרי ביותר בעולם המערבי בקרב מעמד הביניים. בישראל, הגודל הממוצע של יהלום עבור טבעת אירוסין, עומד על חצי קראט, עם נטייה מתמדת כלפי מעלה. 

אחת הסיבות היא כיוון שהחל מגודל זה, אפשר לראות את אפקט היהלום, החזר האור והנצנוץ בצורה טובה. 

כמו כן, מחירו של יהלום במשקל חצי קראט הינו נמוך משמעותית ממחירו של יהלום במשקל קראט. היחסים במחירים אינם ליניאריים, כלומר, משקל של יהלום בגודל של חצי קראט, יהיה הרבה פחות מחצי ממשקל של יהלום במשקל קראט אחד (כמובן בתנאי ששניהם בעלי אותם פרמטרים).

קרא בהרחבה אודות גודל היהלום

סיכום היהלום

במאמר זה סיפרנו לכם על הממוצע והמקובל בכל אחד המפרמטרים עבור יהלום בטבעת אירוסין. בנוסף לזאת הסברנו את תפקידם של כל אחד מהפרמטרים, זאת על מנת שכל אחד יוכל להחליט בעצמו ולא כדי שיחליטו בעבורו.

סגנון הטבעת

ישנן טבעות אירוסין בסגנונות רחבים ומגוונים. חשוב תמיד להתאים את הטבעת הנכונה ביותר עבור זאת העונדת אותה. ישנם מספר סגנונות המוגדרים "נצחיים" או "קלאסיים". 

לרוב, טבעות אלו מתחלקות לכמה קטגוריות: טבעות קלאסיות, "ערומות", ללא יהלומים בצדדים. המאפיין של טבעות אלו בא לידי ביטוי בפשטותם. הן מדגישות את היהלום בלבד, כאשר היהלום מוחזק על ידי ארבע שיניים. סגנון זה הינו נפוץ מאוד ומקובל גם בישראל. אחד היתרונות של סגנון זה, הוא  שלא נשלם על דבר מעבר ליהלום ומשקל הזהב.

סגנון נוסף המוגדר אף הוא קלאסי, אך בצידי הטבעת משובצים יהלומים קטנים המוסיפים לטבעת נופך יוקרתי יותר.

סגנון  נפוץ  אף הוא הוא סגנון הטוויסט, המתאפיין בכך שחישוק הטבעת מתעקל בצידיו כאשר הוא מגיע לאזור היהלום המרכזי. 

מעבר לכך, ישנם סגנונות יוקרתיים יותר ומעוצבים יותר רבים ומגוונים.

איכות וסגנון הזהב

ההבדלים הקיימים  בין זהב 14 קארט לזהב 18 קארט הינם באחוזי הזהב הטהור בתוכו. 

בעוד שב14K יש כ 58.5% זהב טהור וכל השאר סגסוגת, ב18K ישנם כ 75%  זהב טהור וכ 25% סגסוגת. יש לזכור  שזהב היא מתכת רכה וככל שאחוזי הזהב הם רבים יותר, כך הטבעת תהיה רכה יותר.

הסיכוי שמטבעת כזו יפלו יהלומים או טבעת תתעקם ממכה קלה גדול יותר. לכן, עבור טבעות אירוסין, רוב הציבור מעדיף לרכוש טבעות זהב של 14K , כיוון שהן עמידות יותר לזעזועים ומחזיקות את היהלומים בצורה בטוחה יותר.

זהב צהוב או זהב לבן? התשובה לשאלה זו לרוב נתונה לשיקול דעתו של הלקוח. נדגיש ונאמר, כי רוב הציבור הרוכש טבעות אירוסין מעדיף זהב לבן (בערך כ-80%) וכל השאר מעדיפים זהב צהוב. 

כמו כן ישנה מגמה כיום לחזור לסגנון הזהב הצהוב, כיוון שבעיני רבים מהציבור, הצבע הצהוב מסמל את צבעו האמיתי של הזהב, ולכן משדר יותר אותנטיות בתכשיט. 

קרא בהרחבה אודות זהב טבעות אירוסין

התאמת מידה 

בדומה לכל פריט לבוש, גם לטבעות אירוסין יש מידה, המתבססת על היקף האצבע. האצבע  עליה עונדים טבעת אירוסין היא הקמיצה (אצבע אחת אחרי הזרת). למפתיעים שביננו ,רצוי לבוא עם טבעת שמתאימה לאצבע זו ולבקש טבעת אירוסין באותה מידה. אם הדבר אינו מתאפשר, אפשר למדוד את קוטר הטבעת או היקף האצבע וכך ניתן ליצור טבעת מתאימה.  

מדריך לקניית טבעות אירוסין
next
prev