להזמנות - 03-7518868
למד על דרוג והערכת יהלומים על פי 4 פרמטרים

ניקיון יהלום

ניקיון היהלום הינו מרכיב חשוב בבחירת טבעת אירוסין, אך רוב הקונים לא מודעים למשמעות הניקיון ,גם מבחינת מחיר היהלום וגם מבחינת יופי הטבעת.לכן ננסה להסביר בצורה פשוטה ומפורטת.

משמעות הניקיון

יהלום הוא מינרל טבעי ,המכיל כ-88% פחמן טהור. כיוון שכך, הוא מחזיר אור בצורה יוצאת דופן אשר מושכת את העין. יהלום מצוי בטבע מצוי לרוב בצורה קובייתית קריסטלית. כיוון שהיהלום נוצר במעבה האדמה תוך לחצים גבוהים וטמפרטורות גבוהות, נוצרים בתוך קריסטל היהלום שברים או פגמים אחרים. מלבד זאת ישנם פגמים נוספים ביהלום וזאת עקב זיהומים של חומרים אחרים בזמן היווצרות היהלום (למאמר על היווצרות היהלום היווצרות היהלום). רוב היהלוים בטבע מכילים בתוכם פגמים, וככל שהיהלום גדול יותר הסיכוי שיהיו בו פגמים רב יותר. לכן ככל שהיהלום גדול יותר ,כך יהיה נדיר יותר למצוא אותו ללא פגמים. כאמור ביהלומים מצויים פגמים שונים ורבים, אך ישנם יהלומים בטבע אשר מכילים מעט פגמים, ועל ידי תכנון נכון של עיבודם, ניתן יהיה לברור את הגוש הנקי בצורה המתאימה וללטשו עד לרמה שהוא יהיה נקי לחלוטין. יחד עם זאת, רוב היהלומים המלוטשים אינם נקיים לחלוטין, ורק אחוז אחד מהיהלומים המלוטשים בעולם נחשבים לנקיים (למאמר על איך לזהות יהלומים אמיתיים זיהוי יהלומים).

הפגמים המצויים בתוך יהלומים, מפריעים לאור  לצאת ממנו בצורה מושלמת. נדגיש כי יש חשיבות עליונה למיקום הפגם, גודלו, צבעו וצורתו, בתוך היהלום. לעין הבלתי מקצועית קשה להבחין בתוך היהלום בפגם, כיוון שהיא אינה יודעת מה לחפש בתוך היהלום. אם נשווה בין יהלום בעל פגמים מרובים ליהלום בעל פגמים מועטים, נראה הבדל גדול  גם בעין הבלתי מקצועית, כיין שהיהלום בעל הפגמים המועטים יראה כמו זכוכית ליד היהלום הנקי יותר, כיוון שהאור המצוי בתוכו כמעט ולא יצא ממנו בצורה הנכונה, לעומת היהלום הנקי יותר. כך שאם לדוגמא נשבץ בתוך טבעת אירוסין יהלום שאיננו נקי ובעל פגמים מרובים, הטבעת תיראה חסרת חיים, וככל שנשבץ בטבעת יהלום נקי יותר כך הטבעת תיראה מרשימה והיהלום בתוכה יהיה נוצץ יותר.

חלוקת הדרגות
דירוג הניקיון מחולק לדרגות המסומנים על ידי ראשי תיבות אותיות לועזיות, המייצגות למעשה ראשי תיבות. הדרגות מתחלקות באופן עקרוני ל 12 דרגות ניקיון. אנו נחלק אותן ל4 קבוצות כלליות+דרגה אחת השמורה ליהלום נקי לחלוטין סה"כ 5 קבוצות .

הדרגה הנקייה ביותר
הדרגה הנקייה ביותר קרויה FL, המייצגת למעשה את המילה Flawless. משמעות דרגה זו, היא שהיהלום למעשה נקי לחלוטין, וגם מבחינה חיצונית אין הפרעה או שריטה אפילו ברמה המיקרוסקופית. יהלום בדרגה זו נחשב לנדיר ביותר אפילו  בקרב סוחרי יהלומים גדולים במיוחד. יהלום נקי מבחינה פנימית בעל הפרעה מיקרוסקופית חיצונית נקרא IF, ראשי תיבות של המילה Internaly Flawless. גם יהלום זה נדיר מאוד, אך כאשר מבקשים יהלום נקי תמיד ידובר על יהלום של IF, ולא FL. זאת כיוון שלהגיע לרמת FL קשה מאוד היות ומדובר בפרמטר שקשור בליטוש היהלום באופן שלא ישארו סימנים מיקרוסקופיים.

דרגת ניקיון ראשונה
דרגת הניקיון הראשונה היא VVS, והיא מתחלקת ל2 דרגות: VVS1 ,VVS2. האותיות הללו מייצגות את ראשי תיבות האנגליות:Very Very Slightly Included. מאחורי המילים, המשמעות האמיתית של דבר זו למעשה אומר שהפגמים ביהלומים הם מיקרוסקופיים, ולא ניתן לראותם באמצעות עדשה בהגדלה סטנדרטית. ההבדל בין VVS1 ל VVS2 ,הוא בכמות או גודל הפגמים; ז"א יכול להיות שיש איזו הפרעה או תכליל מיקרוסקופי, ואם גודלו הוא X, אזי הוא VVS1 ואם הוא עובר גודל מסויים, הוא ייחשב כבר ל VVS2. אבל אין זה אומר שגודל התכליל הוא כפול בהכרח. אם כן, משמעות ניקיון זה היא שלא ניתן לראות ביהלום שום פגם אלא אם כן מתבוננים בו באמצעות מיקרוסקופ, ולכן הוא פופולרי עבור טבעות אירוסין בקרב אנשי המעמד העליון בארה"ב והמזרח. זאת כיוון שמחירו יקר מאוד,והוא גם נחשב לנדיר במיוחד. יחד עם זאת הוא עדיין לא נדיר כמו IF, ולכן הוא מעט זול יותר, אך עדיין נחשב ליקר ביותר. בארץ, כמעט ואין ביקוש עבור יהלומים בדרגת ניקיון זו בקרב רוכשי טבעות אירוסין.

דרגת ניקיון שניה
דרגת הניקיון השניה היא VS ,וגם היא מתחלקת ל2  דרגות :VS2 ,VS1 .משמעות ראשי התיבות הללו היא: Very slightly Included .גם כאן , יש צורך במיקרוסקופ על מנת לראות את הפגם , אך להבדיל מהדרגה הקודמת (VVS) ,אפשר גם להבחין בדרגת ניקיון זו באמצעות הגדלה של פי 12 .זאת כיוון שהפגם מעט גדול יותר,ולכן יהיה קל לראותו במיקרוסקופ וקשה יותר לראותו בעדשה של פי 12 .נדגיש כי פגם זה נחשב לזעיר  וקטן ,ולכן גם יהלומים אלו נחשבים ליקרים במיוחד.טבעות אירוסין עם יהלום בניקיון VS ,שכיחות בארה"ב ,וגם בחלקים גדולים מהמזרח ,שמה יהלום ברמת ניקיון זו עדיין נחשב לנקי יחסית,עם מחיר זול משמעותית יותר מהדרגות הקודמות.בישראל ,ישנו אחוז יחסית קטן הקונים טבעות אירוסין ברמת ניקיון זו.

דרגת ניקיון שלישית
דרגת הניקיון השלישית מתחלקת ל-3 ,למרות שישנם מקומות שמחלקים אותה ל-2.שלושת הדרגות הן:SI1 ,SI2,SI3 .פירוש ראשי התיבות הן :Slighly Included .הדרגה הראשונה ,(SI1) נחשבת לנקיה יחסית וקרובה למאוד לדרגה VS2 ,כך שהיא נחשבת למבוקשת ביותר ,במיוחד בקרב רוכשי טבעות אירוסין,הן בארץ והן בעולם כולו.דרגת הניקיון שלאחריה ,SI2 , נחשבת לנקיה פחות,אך עדיין נחשבת לדרגת ניקיון שבה העין לא מסוגלת לראות את ההפרעה שיש ביהלום, אלא רק באמצעות הגדלה של פי8 .בדרגת הניקיון השלישית בקטגוריה זו ,SI3 ,נחשבת לדרגה בה כבר ניתן לראות באמצעות העין הבלתי מזויינת את ההפרעה, אם כי יש להדגיש ,שזה יחסית תלוי בסוג ההפרעה,אך לרוב אפשרי לראותה בעין.בקטגוריית ניקיונות אלו , כאמור ,הדרגה המבוקשת ביותר והפופלרית ביותר עבור טבעות אירוסין ,היא SI1 ,כיוון שהיא נחשבת לזולה יחסית וגם נקייה יחסית ברמה כזו שמפריעה לאור היהלו בצורה שולית.

הדרגה הרביעית הנמוכה ביותר
דרגת הניקיון הרביעית מתחלקת אף היא ל3 דרגות.משמעותה היא :Included ,מה שאומר שהיהלום משופע בהפרעות ותכלילים רבים,המפריעים לאור היהלום לצאת ממנו ;לעיתים באחוזים של15 אחוז בערך כמו ב I1 ,ולעיתים ב 50 אחוז כמו ב I3 .קטגוריית ניקיונות אלו כבר אינה מומלצת בטבעות אירוסין ,למרות שישנם הרבה חנויות המשבצים יהלומים אלו בטבעות אירוסין או עגילים , וזאת ,על מנת לפתות את הלקוח במחירים זולים.מיותר לציין שרוב הלקוחות לא מבינים דבר וחצי דבר בניקיון יהלומים ,ולכן מתפתים וקונים.כמו כן ,ישנם הרבה יהלומים בקטגוריית ניקיון זו שנשלחות למעבדות להשבחת יהלומים ,ועוברות תהליכים על מנת לשדרג את ניקיונן,כך שלאחר התהליכים הן מוגדרות כ SI1 או לעיתים אפילו ניקיון גבוה מזה,ועל זאת ניתן לקרוא בהרחבה במאמר יהלומים מטופלים.

לסיכום , דרגת הניקיון המבוקשת ביותר עבור טבעות אירוסין ,היא SI1 ,זאת כיוון שהיא נחשבת לדרגה נקייה יחסית אבל לא יקרה במחיר,וכמעט ואין השפעה על מראהו של היהלום.כמובן , ישנם אנשים המעדיפים יהלומים יקרים יותר מדרגה זו,וזאת בהתאם לתקציב,בדומה ישנם אנשים המעדיפים דרגת ניקיון נמוכה יותר ובכך לקבל טבעת אירוסין זולה יותר.אך הממוצע עומד איפשהוא בין SI1 ל SI2.
next
prev